KOŚCIÓŁ DOMOWY – kilka słów

Ruch Światło-Życie ma swoje źródło w nurcie odnowy Soboru Watykańskiego II, dlatego – jak wierzymy – powstał z inspiracji Ducha Świętego i jest od samego początku – używając określenia Założyciela – dziełem Niepokalanej, Matki Kościoła. Jego założycielem jest ks. Franciszek Blachnicki. Ks. Franciszek Blachnicki rozpoczął na polskiej ziemi dzieło Oaz Żywego Kościoła od organizowania rekolekcji oazowych dla ministrantów (1954), Krucjaty Wstrzemięźliwości (1957-1960), a w latach następnych wypracował cały system formacyjno-ewangelizacyjny obejmujący dzieci, młodzież i dorosłych, a także rodziny (1973).

Ruch Żywego Kościoła został zawierzony Niepokalanej, Matce Kościoła 11 czerwca 1973 roku w Krościenku nad Dunajcem przez kardynała Karola Wojtyłę.

W roku 1976 Ruch Żywego Kościoła przyjął nazwę „Ruch Światło-Życie”. Wspólnoty rodzin – w ramach Ruchu Światło-Życie – ubogacone od początku o duchowość międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre Dame przyjęły nazwę ruch Domowy Kościół (1978).

Domowy Kościół jest gałęzią rodzinną Ruchu Światło-Życie. W formacji tej najważniejsze są rozwój i wzrost duchowości małżeńskiej. Małżonkowie będąc bliżej siebie zbliżają się do Boga, a będąc w głębokiej relacji ze Zbawicielem pogłębiają wzajemną miłość małżeńską. Pogłębianie tych relacji wpływa również na dzieci w rodzinie, pomagając rodzicom wychowywać je w duchu chrześcijańskim.
Małżeństwa będące w formacji Kościoła Domowego spotykają się w grupach 4 do 7 małżeństw, które nazywają się kręgami. Spotkania odbywają się w duchu Bożej miłości i służą nauce tejże Miłości. Podczas comiesięcznych spotkań kręgu rodzin małżeństwa razem dzielą się życiem zarówno tym codziennym, jak i duchowym, czytają Ewangelię, modlą się. Pomiędzy spotkaniami małżeństwa podejmują trud formacji.
Duchowość małżeńska proponowana w ramach Domowego Kościoła jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych nazywanych zobowiązaniami-darami.

Są to:
•codzienna modlitwa osobista (Namiot Spotkania),
•regularne spotkanie ze słowem Bożym,
•codzienna modlitwa małżeńska,
•codzienna modlitwa rodzinna,
•comiesięczny dialog małżeński,
•reguła życia (systematyczna praca nad sobą),
•uczestnictwo w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych kręgu,
•uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych.

Więcej informacji na www.dk.oaza.pl