Misja Brazylia księdza Michała Mikulskiego

Jeszcze niedawno gościliśmy w naszej Parafii księdza Michała Mikulskiego. Z żalem musieliśmy go pożegnać ale też cieszymy się, że jedzie tam gdzie bardzo go potrzebują. Dziękując za jego służbę w naszej Parafii pamiętajmy o modlitwie aby Jego Misja przyniosła liczne owce! Można też fizycznie wesprzeć misję księdza Michała przelewem na konto które umieściliśmy na końcu tego listu. Każdy w ten sposób może mieć swój udział w głoszeniu Ewangelii wszystkim narodom! Aby dowiedzieć się trochę więcej o celu wyjazdu księdza Michała poprosiliśmy o napisanie kilku słów na naszą stronę – oto one:

21 sierpnia 2018 r. polecę do Brazylii. Będę pracował w północnej-wschodniej części tego kraju w stanie Pará, w małym miasteczku, które nazywa się Bagre. Jest ono położone w części wyspiarskiej. Posiada 14 tys. mieszkańców, z czego ok. 4, 5 tys. ludzi mieszka w miasteczku Bagre a reszta porozrzucana na wyspach i dopływach rzek. Są tam 24 kaplice dojazdowe (wspólnoty), z których najdalsza oddalona ok. 20 godzin. Płynie się tam barką, jedynym dostępnym tam środkiem transportu.

Dużą trudność sprawia brak komunikacji, wszędzie jest bardzo daleko. Po proste zakupy trzeba płynąć do Belém całą noc. Parafia dzięki swojej pracy i ofiarności ludzi z Polski zbudowała barkę, którą nazwano Jan Paweł II. Jest ona długa na 14 metrów i szeroka na 4 metry. Barka posiada: comando (mostek kapitański), małe biuro, kajuty do spania, kuchnię, łazienkę, miejsce dla ok. 20 hamaków. Wszystko to pozwala na długie przebywanie poza parafią i odwiedzanie wspólnot, które są rozsiane na różnych wyspach. Barka to taki drugi dom.

Program wizyty duszpasterskiej jest identyczny dla wszystkich wspólnot. Kapłan przybywa po południu, po przywitaniu wspólna kawa, rozmowy i poznanie wioski. Wieczorem zebranie wszystkich członków wspólnoty (jest to możliwe, gdyż barka posiada generator prądu). Na zebraniu omawiane są sprawy z zakresu liturgii, życia wspólnotowego, jak również problemy społeczne (np. brak jakiejkolwiek opieki zdrowotnej, wyzysk ze strony polityków i wielkich obszarników itp.). Zebranie kończy się wspólną kolacją. W następnym dniu rozpoczyna się od spowiadania, przygotowania do chrztów, ślubów. Jeszcze przed południem wspólna Eucharystia i po obiedzie trzeba się pożegnać, aby na czas dotrzeć do następnej wspólnoty.

Od 1.09 będę jeszcze na 3-miesięcznym  kursie językowym w Belém i dopiero potem zacznę pracować na parafii w Bagre. Moi drodzy pragnę was prosić o modlitwę w mojej intencji, abym mógł wypełnić do końca swoje powołanie. Również codziennie będę się modlił za waszą parafię, w której spotkało mnie tak wiele dobra. Niech wam wszystkim Bóg błogosławi. Amen.

Numer konta bankowego MBANK (aktualizacja sierpień 2018):
97 1140 2004 0000 3602 7789 1877

X. Michał Mikulski