XX Niedziela Zwykła –18.08.2019

• Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł

śp. Dariusz Kuszpit l.57 z Górek (pogrzeb odbędzie się w środę o godz. 10.00)

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

• W lipcu i sierpniu nie ma w niedzielę mszy św. o 12:45. Sakrament Chrztu św. udzielany jest na mszy o godz. 10:00.

• Bóg zapłać wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie naszego odpustu parafialnego. Dziękujemy całej asyście uczestniczącej w procesji, paniom w strojach ludowych, panom za asystowanie przy Najświętszym Sakramencie, dziewczynkom sypiącym kwiaty, uczestnikom procesji z darami, którą przygotowała pani Kazimiera Szczęsna, panu Grzegorzowi Płochockiemu za uwiecznienie na zdjęciach.

• Bóg zapłać za wspólne pielgrzymowanie na Jasną Górę naszym parafianom, którzy udali się z grupą Biało-Złotą oraz z innymi pielgrzymkami. Dziękujemy za parafialne pielgrzymowanie, tym którzy z wiosek przychodzili na wieczorne msze św., różaniec i Apel Jasnogórski oraz parafianom z Ostrowa, Dębę Wielkiego i Rudzienka, którzy przyszli na zakończenie pielgrzymowania w dniu 14 sierpnia. Dziękujemy tym, którzy organizowali grupy z poszczególnych wiosek, Bóg zapłać za przygotowanie poczęstunku dla pielgrzymów. Niech Matka Boża Gliniecka wynagrodzi Wam Wasz trud organizowania i uczestniczenia w tym czasie modlitwy pątniczej.

• Zapraszamy na Dożynki Gminne, które odbędą się w przyszłą niedzielę w Rzakcie. Rozpoczną się mszą św. o 13.30. Wieńce dożynkowe zgłaszamy do GOK w Wiazownie.

• Zapraszamy na wyjazd do kina w Siedlcach na film „Tajemnica o. Pio”. Zapisy w zakrystii. Odjazd autokaru w czwartek o 15.15. W kwietniu 2020 r. będziemy z pielgrzymką u o. Pio w San Giovani Rotondo.

• W tygodniku IDZIEMY: rozmowa z bp Meringiem o wydarzeniu „Polska pod Krzyżem”, które odbędzie się 14 września na terenie diecezji włocławskiej, gdzie oddał życie za wiarę błog. ks. Jerzy Popiełuszko. W GOŚCIU NIEDZIELNYM dodatek IPN o 100 rocznicy I powstania śląskiego.

Zaproszenie na Dożynki Diecezjalne

Wielebni Księża,

Drodzy Diecezjanie,

W ewangelii wg. św. Mateusza, w opisie rozmnożenia chleba czytamy: „… przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: «… Każ … rozejść się tłumom: niech idą do wsi i zakupią sobie żywności! … Nie mamy tu nic prócz pięciu chlebów i dwóch ryb». On rzekł: «Przynieście Mi je tutaj!» Kazał tłumom usiąść na trawie, następnie wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo i połamawszy chleby dał je uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do sytości…” (Mt 14,15-ns)

Codzienne ludzkie działanie – zakup żywności, przygotowanie posiłku…. Od kilku lat wobec powtarzającej się suszy coraz lepiej rozumiemy niepokój, który może rodzić się w tej płaszczyźnie: czy aby na pewno nie grozi nam brak chleba? Z łaską Bożą wciąż możemy zbierać płody roli, chleb powszedni jest na naszych stołach, spichlerze wypełniają się plonami. Tym serdeczniej winniśmy dziękować Bożej Opatrzności za owocne żniwa, za błogosławieństwo towarzyszące pracy rolników, sadowników i hodowców, dzięki którym wszyscy możemy cieszyć się dostatkiem żywności.

Okazją do tego dziękczynienia będą nasze Diecezjalne Dożynki, które będziemy przeżywać w sobotę, 31 sierpnia 2019 roku.

Zapraszam Was na nie serdecznie do Sanktuarium św. Faustyny w Ostrówku, w Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Centralną częścią uroczystości będzie Eucharystia, celebrowana o godzinie 11.00.

Nie zabraknie tradycyjnego konkursu wieńców dożynkowych i występów zespołów regionalnych. Od wieków modlimy się słowami Psalmu 91 w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego Kto się w opiekę odda Panu swemu i wyznajemy z głębi serca: Iżeś rzekł Panu: „Tyś nadzieja moja, iż Bóg Najwyższy jest ucieczka twoja”. Nie padnie na cię żadna zła przygoda, ani się znajdzie w domu twoim szkoda – niech ta wspólna, ufna modlitwa zabrzmi równie donośnie także w tym roku.

Z pasterskim błogosławieństwem

Romuald Kamiński Biskup Warszawsko-Praski