Święci Małżonkowie Zelia i Ludwik Martin

1831 – 1877 / 1823 – 1894

Wspomnienie liturgiczne 12 lipca

Święci Zelia i Ludwik Martin, pierwsi wspólnie kanonizowani małżonkowie, nie myśleli pierwotnie o życiu małżeńskim. Oboje czuli zamiłowanie do życia zakonnego i każde z nich starało się o przyjęcie do zgromadzenia, w którym mogliby realizować swoje powołane do świętości. Z różnych jednak powodów odmówiono im przyjęcia w szeregi zakonne i tak powrócili do świeckiego życia, nie wiedząc, co mają ze sobą począć.

W miarę upływu lat, Ludwik i Zelia zaczęli odczuwać coraz wyraźniejsze powołanie do życia w małżeństwie. Jednak w życiu żadnego z nich nie pojawiała się odpowiednia osoba.

I wtedy jeden dzień zmienił na zawsze życie obojga.

Gdy Zelia przechodziła małym, wąskim średniowiecznym mostem w rodzinnym Alençon zauważyła, że w jej stronę zmierza wysoki, przystojny młodzieniec. Zelia nigdy wcześniej go nie spotkała, ale na jego widok nie mogła się nie uśmiechnąć. Potem, kiedy już mieli minąć się na moście, Zelia usłyszała w swojej duszy głos: „To jest ten, którego dla ciebie przygotowywałem”.

Podobnie Ludwik został oczarowany pięknem młodej dziewczyny.

Opatrzność sprawiła, że matka Ludwika uczyła się u Zelii koronkarstwa i już wcześniej chciała zeswatać oboje. Oni zaś podczas kolejnego spotkania wiedzieli, że Bóg dał im się poznać po to, aby złączyli się węzłem małżeńskim. Po zaledwie trzech miesiącach od zaręczyn weszli na drogę sakramentalnego małżeństwa 13 lipca 1858 r. Zelia miała wówczas 27 lat, a Ludwik 35.

Tak rozpoczęła się wspólna i piękna droga obu małżonków. Po roku białego małżeństwa zdecydowali się na wydanie potomstwa. Martinowie mieli dwóch synów i siedem córek, z których pięć córek przeżyło okres dzieciństwa. Ostatecznie wszystkie zostały zakonnicami. Wśród ich dzieci była święta Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza oraz służebnica Boża Leonia Martin.

Modlitwa małżonków

Boże, nasz Ojcze, dziękujemy Ci, że dałeś Twojemu Kościołowi świętych małżonków Zelię i Ludwika Martin, którzy trwając w jedności i wierności małżeńskiej, zostawili świadectwo przykładnego życia chrześcijańskiego w praktykowaniu cnót ewangelicznych i spełnianiu obowiązków stanu. W wychowaniu licznej rodziny, w radościach i cierpieniach, wykazali ufność Tobie, przyjmując całkowicie Twoją wolę. Prosimy Cię za ich wstawiennictwem, udzielaj nam łaski odradzającej nasz sakrament małżeństwa. Spraw, byśmy za ich przykładem darzyli siebie wsparciem oraz miłującą i czułą tęsknotą za sobą, aby nasze wzajemne słowa i gesty potwierdzały szacunek i oddanie względem siebie oraz dzieci, które nam powierzyłeś. Bądź uwielbiony, o Panie, w naszym małżeństwie i rodzinie – Tobie je zawierzamy i prosimy, abyś Ty był Panem naszego małżeństwa i rodziny. I tak, jak swoim życiem uwielbili Cię święci małżonkowie Zelia i Ludwik Martin, udziel nam, prosimy, łaski wypełnienia Twojej świętej woli w naszym małżeńskim życiu. Amen.