Szkoła Nowej Ewangelizacji

Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. (Mk 16, 15)

Szkoła Nowej Ewangelizacji (SNE) jest jednym z ruchów w Kościele katolickim, którego celem jest ewangelizacja, formacja ewangelizatorów oraz inicjowanie nowych ośrodków ewangelizacyjnych na poziomie kraju, diecezji, parafii i wspólnot, w ten sposób, aby każdy katolik potrafił głosić Dobrą Nowinę w sposób prosty, praktyczny i doświadczalny. Zrodziła się ze współpracy trzech wspólnot: Szkoły św. Andrzeja – Jose H. Prado Floresa (Meksyk), Wspólnoty Sług Chrystusa Żyjącego o. Emiliano Tardifa (Republika Dominikany) oraz Wspólnoty św. Jana Chrzciciela (Włochy).
Szkoła Nowej Ewangelizacji powstała jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II do Nowej Ewangelizacji, wyrażonego przede wszystkim w encyklice Redemptoris Missio oraz adhortacji apostolskiej Christifideles Laici. W 1983 roku w przemówieniu na Haiti Jan Paweł II stwierdził, że Nowa Ewangelizacja powinna być „nowa w zapale, metodzie i środkach wyrazu”.

Program SNE opiera się na trzech filarach:
1. głoszenie żywej osoby Jezusa (kerygmat) – Jezus umarły, zmartwychwstały i uwielbiony, jako Zbawiciel, Pan i Mesjasz;
2. mocy Ducha Świętego (karisma) – znaki wierności Pana, które pozwalają nam doświadczyć, że Jezus jest żywy i umożliwiają ewangelizowanie z mocą;
3. wspólnocie Kościoła (koinonia) – wspólnoty ewangelizowane i ewangelizujące, które ukazują, że królestwo Boże jest wśród nas.

Pierwsza kerygmatyczna Szkoła Nowej Ewangelizacji powstała w 1980r. w Meksyku. Jej twórcą jest José Prado Flores, świecki katolik z Meksyku.
Kilka lat później powstał projekt, który zapoczątkował około 2000 szkół na całym świecie. W Polsce pierwsze SNE powstały na początku lat 90-tych. Podjęły one doświadczenie Kościoła powszechnego, poszczególnych wspólnot ewangelizacyjnych i osób.

Od 1994r. powstało około dwudziestu wspólnot SNE w różnych miejscach w Polsce, między innymi w Otwocku. Wspólnota Szkoły Nowej Ewangelizacji z Otwocka ewangelizuje prowadząc kursy i Seminaria Odnowy Wiary.

Na zaproszenie księdza Proboszcza Krzysztofa Krzesińskiego Witek Wilk wraz ze wspólnotą SNE w Otwocku przeprowadził Seminarium Odnowy Wiary w kościele parafialnym w Gliniance. Seminarium trwało od kwietnia do czerwca 2016 roku. Co poniedziałek przyciągało wielu ludzi głodnych Słowa Bożego. W czasie Seminarium Witek Wilk przeprowadził uczestników przez Kerygmat, modlitwę wstawienniczą, modlitwę o Wylanie Ducha Świętego i Agapę. Jednym z owoców Seminarium są cotygodniowe spotkania wspólnoty.

WSPÓLNOTA SNE W NASZEJ PARAFII

Wspólnota w naszej parafii powstała w 2016 roku, po zakończeniu Seminarium Odnowy Wiary. Po okresie pilotażu przez osobę wyznaczoną przez SNE w Otwocku, wspólnota rozpoczęła samodzielną formację.

Opiekunem wspólnoty jest ksiądz Proboszcz Piotr Błażejczyk. Liderem jest Justyna Michalik. Animatorami są osoby uformowane w innych wspólnotach m.in. w DK. Obecnie nasza wspólnota liczy około 60 członków.

Spotykamy się w każdą środę o godzinie 19:00. Spotkania mają charakter otwarty.

W każdą pierwszą środę miesiąca o godzinie 18:00 jest Eucharystia, a po niej Agapa. W każdą drugą i czwartą środę miesiąca spotykamy się na modlitwie, nauczaniu i dzieleniu w małych grupach. W każdą trzecią środę miesiąca jest czas uwielbienia Boga i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Formacja naszej wspólnoty opiera się na poznawaniu Słowa Bożego. Każda osoba jest zaproszona do systematycznej lektury Pisma Świętego i modlitwy Słowem. Pomagają nam w tym zeszyty formacyjne przygotowane przez SNE. Na spotkaniach w małych grupach dzielimy się poznanym Słowem i działaniem Boga w naszym życiu. Dostrzegamy jak wspaniale Bóg działa w naszym życiu kiedy przyjmujemy Ewangelię, jak bardzo zmienia się nasze życie, kiedy oddajemy je Jezusowi. Dostrzegamy, że Ewangelia jest naprawdę Dobrą Nowiną.

Jeśli chcesz doświadczyć spotkania z Jezusem, odkryć i przyjąć, że jesteś zbawiony, rozpoznać swoje powołanie do świętości, dowiedzieć się kim jesteś oraz odkryć Boży plan zapraszamy w każdą środę na spotkania naszej wspólnoty.

Adrianna Przysowa, Iwona Badelek