ONG HARENA SAHAZA – LE REFUGE D’ AINA

Brat Daniel Tomasz Kloch – Honorowy Obywatel Gminy Wiązowna

Ten zaszczytny tytuł został przyznany bratu Danielowi Tomaszowi Klochowi z zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, pochodzącemu z Pęclina. Posługuje on na Madagaskarze, gdzie założył stowarzyszenie „Bronimy życia”. Prowadził szkołę przygotowującą chłopców z buszu malgaskiego do zawodu stolarza. Zajmuje się ochroną życia poczętego i ochroną dzieci, które zostały porzucone przez rodziców. Dzięki jego pracy tam, gdzie dociera jego pomoc, udało się zmniejszyć śmiertelność dzieci o 90 proc. Pracuje również z niepełnosprawnymi i matkami samotnie wychowującymi swoje potomstwo. Jest również orędownikiem i propagatorem budowy studni artezyjskich na Madagaskarze. 

ONG HARENA SAHAZA – LE REFUGE D’ AINA

[SCHRONISKO dla dzieci i młodzieży – obecnie 104 os]

Schronisko  „ LE REFUGE D’AINA  ‘’ jest usytułowane w wiosce Tetezambaro 15 km od Toamasina (miasto portowe) na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru. Region ten jest  zamieszkały przez plemię Betsimisaraka tzn. Niepodzielni.

Pani AINA RAHAJAONA widząc grupy dzieci krążace po bazarach czy żebrzące przy sklepach, postanowiła przyjść im z pomocą. Wraz z kilkoma osobami wrażliwymi na los każdego dziecka postanowiła założyć SCHRONISKO.

Do tego Schroniska trafiają dzieci porzucone przez swoich rodziców czy opiekunów lub z bardzo biednych rodzin z okolicznych wiosek.

Często spotyka się je żebrzące na bazarach, czy przed sklepami. Są też ludzie, którzy wykorzystują te dzieci do prac ponad ich siły lub do prostytucji.

Pani Aina, matka dwojga dzieci, postanowiła stworzyć tym odepchniętym przez los dzieciom DOM zastępczy i możliwość zdobycia elementarnej wiedzy.

Dzieci i młodzież otoczona jest podstawową opieką lekarską. Ich posiłki są raczej skromne – ryż i trochę zieleniny i ziół gotowanych na wodzie. Jednak lepszy jest taki regularny posiłek, niż odpadki z bazarów czy zdobycz z kradzieży.

Woda, którą piją, to przegotowana deszczówka. Wprawdzie  2 lata temu wykopano dla nich studnię na kilka kręgów, ale okazało się, że jest zbyt płytka i wody prawie tam nie ma.

Na terenie 2.5 ha znajdują się budynki jak : szkoła, internat i pomieszczenia gospodarcze. Część terenu jest przeznaczona na boisko i mały kurnik. Reszta  powoli przekształcana jest w ogródki warzywne i sad drzew owocowych. Jest w planie również powiekszenie kurnika i budowa małego chlewu.

Stowarzyszenie AROVY NY AINA – Brońmy Życie, podjęło się przygotowania tych ogródków i posadzenia drzew owocowych. Dlatego też tam, gdzie tylko można, chcemy zagospodarować  teren, aby dobrze służył, gdyż do normalnego rozwoju potrzebna jest zdrowa żywność.

Dzieci i młodzież przebywa w tym schronisku do 18-go roku życia. Przez ten czas są przygotowywani do samodzielnego życia w przyszłości. Każde z nich ma możliwość zdobycia konkretnego zawodu, aby potem móc podjąć pracę zarobkową.

W rozmowach z Panią Ainą i inżynierem – specjalistą od wodociągów i studni, często powracał temat  WODY ZDATNEJ DO PICIA.

Ustaliliśmy, że konieczny jest odwiert studni na 30 – 40 m i założenie filtrów.

Nasz plan to :

A/ ODWIERT STUDNI (30 – 40 m)

B/ ZAŁOŻENIE POMPY

C/ BUDOWA POSTUMENTU i POŁOŻENIE ZBIORNIKA NA 2,500 L WODY

D/ PODŁĄCZENIE INSTALACJI WODNEJ I ELEKTRYCZNEJ

 

Bóg zapłać za ofiarę na misje!

Jeśli nie jesteś jeszcze Przyjacielem Misji, to serdecznie zapraszamy! W ten sposób włączysz się w ewangelizację świata. Przez modlitwę, cierpienie, ofiary materialne, pomożesz głodnym i spragnionym Chrystusa.

Jeśli podjąłeś decyzję, skontaktuj się z nami telefon: 61 830 76 31, e-mail: prokmis@oblaci.pl lub bezpośrednio możesz przelać ofiarę na numer rachunku: 18102040270000120200317198

Br. Daniel Kloch
Prokura Misyjna
Misjonarzy Oblatów M.N.
ul. Ostatnia 14
62-102 Poznań

Misjonarze Oblaci M.N. za każdego Przyjaciela Misji codziennie ofiarują swoje modlitwy i pięć Mszy świętych, a ludzie, do których dzięki Tobie dotrą misjonarze, będą Ci wdzięczni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter Captcha Here : *

Reload Image