Wspólnota Żywego  Różańca w parafii pw. Św. Wawrzyńca w Gliniance

Wspólnotę Żywego Różańca w naszej parafii stanowi 20 kół różańcowych, w tym 4 koła męskie. Mamy też 9 kół różańcowych rodziców modlących się za dzieci.

Powstanie pierwszych kół różańcowych datuje się na rok 1920. Prawdopodobnie najstarszymi są: koło różańcowe Św. Agaty z Woli Karczewskiej i  liczące 95 lat koło różańcowe św. Barbary z Rzakty. Następnym, tylko o rok młodsze koło św. Cecylii z Dobrzyńca. Kolejnym – powstałe w roku 1931 koło św. Barbary z Woli Karczewskiej. W 1933 roku powstały aż 3 koła różańcowe: św. Marii Magdaleny w Gliniance, św. Magdaleny w Józefowie, św. Wiktorii w Górkach. W 1942 r. powstało koło różańcowe św. Elżbiety w Gliniance, zaś w 1944 r. koło Matki Bożej Różańcowej w Rzakcie. Kolejnym było powstałe w 1954 r. koło różańcowe św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Gliniance. W 1989 r., w 2 lata po jej beatyfikacji, powstało koło różańcowe pod wezwaniem  bł. Karoliny Kózkówny w Gliniance. Następnie, w Górkach, w 1993 r. założono koło różańcowe św. Faustyny. W 2005 r. powstało w Woli Karczewskiej koło św. Teresy od Dzieciątka Jezus, a w 2011 r. powstało pierwsze w naszej parafii męskie koło różańcowe pod wezwaniem św. Józefa.

Inicjatorem powstania męskich kół różańcowych byli śp. Ks. Proboszcz Krzysztof Krzesiński i Mirosław Michalik z Woli Karczewskiej – wzorowy mąż, ojciec, parafianin i nadzwyczajny szafarz w naszym kościele.

Dwa lata później, 10 sierpnia, w dzień swojego patrona, powstało drugie męskie koło św. Wawrzyńca w Gliniance. 27 kwietnia 2014 r. w dzień kanonizacji Jana Pawła II założono trzecie męskie koło pod Jego wezwaniem w Rzakcie i 1 sierpnia 2017 r zostało utworzone czwarte męskie koło różańcowe Św. Ojca Pio w Kopkach. Obecnie można zapisywać się do piątego już męskiego koła różańcowego. 1 września 2017 r  powstało w Kopkach dwudzieste już koło różańcowe w naszej parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nie jest znany czas powstania dwóch kół różańcowych: z Siwianki – Św. Katarzyny i z Czarnówki – Matki Bożej Różańcowej.

W 2010 r. powstało pierwsze koło rodziców modlących się za swoje dzieci, w 2011 r. powstały 3 kolejne , a do 2017 r. utworzyło się jeszcze 5. Obecnie jest 9 Róż Rodziców modlących się za dzieci.

 

Wspólnota Żywego Różańca zbiera się na Eucharystii, zamawianej przez poszczególne koła, w każdą pierwszą sobotę miesiąca, odmawiając różaniec Wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi. Po Eucharystii, nasz opiekun duchowy, ksiądz proboszcz Piotr Błażejczyk, omawia aktualne sprawy z życia naszej parafii i podaje intencje modlitwy różańcowej na dany miesiąc.

W pierwszą niedzielę miesiąca zbiera się każde koło w swojej miejscowości, aby wspólnie odmówić  Część Różańca Św., Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy oraz odśpiewać pieśni maryjne.

Codziennie po mszy św. porannej oraz w niedzielę i święta przed mszą poranną odmawiamy jedną dziesiątkę różańca w intencji naszej ojczyzny w ramach „Krucjaty za ojczyznę”, dodając inne intencje.

We wtorki modlimy się tajemnicami bolesnymi za chorych, cierpiących, głodujących, bezdomnych i biednych grzeszników.

W czwartki modlimy się za kościół święty, Ojca Świętego, biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane i o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne.

Modlimy się również za chrześcijan prześladowanych, o pokój na świecie, za dzieci i młodzież, za solenizantów danego dnia, oraz w intencjach, które każdy nosi w swoim sercu. Pamiętamy o zmarłych i duszach w czyśćcu cierpiących, za których również się modlimy.

Pomagamy również materialnie w przypadku zdarzenia losowego, organizując zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych. Organizujemy również zbiórki pieniężne na konkretne potrzeby naszego kościoła.

Organizujemy pielgrzymki autokarowe w miejsca kultu religijnego. Uczestniczyliśmy również w trzech zjazdach diecezjalnych Kół żywego Różańca.

Zakupiliśmy do naszego kościoła obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wierzymy mocno, że przez Niepokalane Serce Maryi możemy wyprosić i wypraszamy nieskończone zdroje łask dla nas, naszych rodzin, parafii i całej ojczyzny.

 

Aleksandra Rokicka

Główna zelatorka Kół Żywego Różańca w parafii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter Captcha Here : *

Reload Image