Skauci Europy – straż przy Grobie Pańskim, Dzień Modlitw i zawierzenie FSE Maryi

Wierni odwiedzający naszą świątynię w Wielką Sobotę przed południem, aby święcić pokarmy i adorować Najświętszy Sakrament, mogli zobaczyć Skautów Europy, pełniących wartę przy Grobie Pańskim.

Od godz. 9 do 10.30 straż trzymali harcerze z glinieckiego zastępu Puchacz. Dali w ten sposób wyraz wierności katolickiemu fundamentowi, na którym opiera się FSE.

Zaledwie tydzień wcześniej, w przededniu Zwiastowania Pańskiego, jak co roku skauci z hufców Diecezji Warszawsko-Praskiej spotkali się całymi rodzinami w parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach na Dniu Modlitw za FSE. Oprócz mszy św. odprawionej przez abpa Henryka Hosera i Drogi Krzyżowej, odbyły się konferencje dla rodziców, przybliżające pedagogikę skautingu oraz osobę patrona harcerzy – bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Zawierzono także federację Matce Bożej Zwiastowania. Po raz pierwszy aktu tego dokonano w 1984 r. na zlocie Eurojam, w czasie pielgrzymki do paryskiej katedry Notre-Dame. Postawa skautowej młodzieży ma być wzorowana na gotowości do pełnienia woli Bożej jak Maryja. To dobry moment na składanie przyrzeczeń harcerskich, które w Drużynie Wiązowskiej złożył w tym dniu Benedykt Sokołowski.

Rota przyrzeczenia:

Na mój honor, z łaską Bożą, przyrzekam całym życiem

służyć Bogu, Kościołowi, mojej Ojczyźnie i Europie chrześcijańskiej,
nieść w każdej potrzebie pomoc bliźnim, i przestrzegać Prawa Harcerskiego.